محصولات غذایی هفت و هشت - (زعفران ، آلو زرشک و...)

موارد مصرف زعفران در آشپزی

زعفران هفت و هشت کاربرد زعفران در آشپزی
استفاده از زعفران در آشپزی در غذاهای کشورهای مختلف جهان رایج است.از قدیم الایام زعفران را مانند سایر ادویه ها دارای خواص متفاوتی می دانستند. امروزه بر اساس تحقیقات علمی که استفاده گسترده از زعفران در طب سنتی و گیاهی را ادامه داده است، خواص مختلف زعفران و اثربخشی ترکیبات مؤثر آن توجه بسیاری از محققین و دست اندرکاران علم پزشکی را به خود جلب کرده است.

برای دوستان ارسال کنید.

کاربرد زعفران در آشپزی

زعفران هفت و هشت کاربرد زعفران در آشپزی
زعفران در کشورهایی که در آن کشت می شود بیشتر به عنوان ادویه استفاده می شود. این ادویه بومی خاورمیانه است و بیشتر در غذاهای مدیترانه ای، آسیایی و اروپایی استفاده می شود. با این حال، مردم در سراسر جهان به مصرف زعفران در آشپزی نیز علاقه مند هستند و از آن در غذاهایی مانند پائلا (پلو یا برنج اسپانیایی) یا دیگر غذاهای برنج یونانی و ایتالیایی و پلو هندی و نان زعفرانی سوئدی استفاده می شود.
بهتر است از زعفران در تهیه غذاهایی که مایعات زیادی دارند استفاده کنید. اما کاربرد زعفران در پخت و پز به این چند مورد محدود نمی شود، ما در اینجا به توضیح بسیاری از غذاهایی که زعفران جزئی از آن ها است می پردازیم.

طرز تهیه زعفران برای مصارف آشپزی

همانطور که گفتیم  عمدتاً زعفران در غذاهایی که آب زیادی دارند، طعم و عطر بهتری می دهد.  برای اینکه طعم زعفران کاملا جذب غذا شود، باید مدتی به آرامی در آب خیس شود.

برای تهیه زعفران برای مصارف آشپزی ابتدا زعفران را با هاون بکوبید و آسیاب کنید. سپس آن را از ابتدای پخت به غذا اضافه کنید تا عصاره، عطر، طعم و رنگ آن کاملاً گرفته شود (در غذا جذب شود). توجه داشته باشید که مقدار بسیار کمی از این ادویه ارزشمند طعم زیادی به غذا می دهد. بنابراین، لازم نیست همزمان بیش از چند رشته زعفران را آسیاب کنید.

نحوه استفاده از زعفران در آشپزی در کشورهای مختلف

استفاده از زعفران در آشپزی در غذاهای کشورهای مختلف جهان رایج است. در هند از این ادویه در تهیه غذاهای برنجی و برخی از انواع شیرینی ها استفاده می شود. اما در فرانسه و اسپانیا بیشتر در غذاهای ماهی استفاده می شود. در اینجا به برخی از کاربردهای زعفران در پخت و پز در مناطق مختلف اشاره می کنیم:

 • اسپانیایی ها و پرتغالی ها از زعفران زیاد استفاده می کنند و این ادویه طلایی را می توان در غذاهای دریایی یافت. رنگ طلایی پائلا که غذای ملی اسپانیاست و از انواع گوشت و غذاهای دریایی تهیه می شود نیز ریشه در زعفران دارد.
 • زعفران در غذاهای مغولی-هندی نیز استفاده می شود. برای تهیه غذای پای بره که یک غذای سلطنتی است. و از پای گوسفند، سس کشمش و زعفران درست می‌شود، بره را به مدت سه روز در زعفران خیس می‌کنند. تا طعم و رنگ زعفران را به خود بگیرد.
 • خاورمیانه ای ها برای طعم دادن به قهوه از زعفران و هل استفاده می کنند.
 • یکی دیگر از کاربردهای زعفران در آشپزی برای وایکینگ ها است! مردم اسکاندیناوی از زعفران برای تهیه نان Lussekatter (نان زعفرانی) استفاده می کنند. از این شیرینی در جشن سنت لوسی که در 13 دسامبر هر سال برگزار می شود استفاده می شود.
 • داچ های پنسیلوانیا (آلمانیانی که در شرق پنسیلوانیا، ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند) از زعفران برای اضافه کردن طعم و رنگ به پای مخصوص خود استفاده می کنند. البته این غذا اصلا شبیه پای نیست، بلکه نوعی غذای مرغ است که روی آن رشته های بزرگ مربعی قرار می گیرد. مهاجران اولیه آلمانی زعفران و گل زعفران را از آلمان آورده و در حیاط خانه خود پرورش دادند.

آشپزی خاورمیانه

 • ایرانی ها که بهترین زعفران دنیا را دارند، در غذای ملی خود از زعفران چلو کباب (برنج دم پز زعفرانی و یکی از انواع کباب ایرانی) و زرشک پلو (زرشک پلو با مرغ زعفرانی) استفاده می کنند.
زعفران هفت و هشت کاربرد زعفران در آشپزی
 • هندی ها (سرخپوستان واقعی در کشور هند!) از زعفران در تهیه انواع بریانیس استفاده می کنند که یک غذای سنتی با برنج است. از زعفران در تهیه انواع نبات و شیرینی از جمله گلاب جامون “Gulab jamun” و کلفی “Kulfi” نیز استفاده می شود.
 • در مراکش از زعفران به جای نعنا برای تهیه چای استفاده می شود. به علاوه از این ادویه در تهیه کوفته مراکشی (مخلوطی از کوفته زردچوبه و گوجه فرنگی) و مروزیا “Mrouzia” (غذای شور و شیرینی که با شوید تهیه می شود) استفاده می شود. زعفران همچنین در تهیه چرمولا “Chermoula” استفاده می شود. که مخلوطی از سبزیجات است. که به غذاهای مراکشی طعم می بخشد.

همانطور که می بینید، استفاده از زعفران در آشپزی تنها به چند کشور محدود نمی شود، حتی در آفریقا نیز زعفران طرفداران خاص خود را دارد!

چرا مصرف زعفران در آشپزی توصیه می شود؟ کاربرد زعفران در آشپزی

از قدیم الایام زعفران را مانند سایر ادویه ها دارای خواص متفاوتی می دانستند. امروزه بر اساس تحقیقات علمی که استفاده گسترده از زعفران در طب سنتی و گیاهی را ادامه داده است، خواص مختلف زعفران و اثربخشی ترکیبات مؤثر آن توجه بسیاری از محققین و دست اندرکاران علم پزشکی را به خود جلب کرده است. از خواص زعفران می توان به این موارد اشاره کرد.

 • استفاده از زعفران در آشپزی به هضم طبیعی غذا و تقویت معده کمک می کند. در ضمن، زعفران ضد نفخ است.
 • زعفران مسکن است به ویژه در درمان درد لثه و قولنج.
 • ضد تومور، پاک کننده رادیکال های آزاد (خواص ضد سرطان)
 • شادی می آورد، درمان دردهای عصبی، آرام بخش، درمان بی خوابی
 • زعفران نوعی تقویت کننده حافظه، تقویت کننده تمرکز، ضد تشنج، ضد اسپاسم افسردگی، آلزایمر و پارکینسون است.
 • در درمان فشار خون، کاهش کلسترول، درمان کم خونی فقر آهن در زنان، کاهش خطر بیماری های قلبی و تصلب شرایین و افزایش سلامت قلب استفاده می شود.
 • در درمان بیماری های تنفسی مانند آسم، سرماخوردگی، سرفه استفاده می شود.
 • باعث افزایش جریان خون به شبکیه چشم می شود، درمان اختلالات زردی ناشی از افزایش سن در چشم.
 • در درمان بیماری هایی مانند اسهال خونی، سرخک، بزرگی کبد و طحال و عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که ترکیبات موجود در زعفران در درمان برخی از انواع سرطان در حیوانات آزمایشگاهی موثر بوده است.

پیشنهاد مطالعه : رنگ دهی زعفران

چند پیشنهاد برای افزایش کاربرد زعفران در آشپزی

زعفران هفت و هشت کاربرد زعفران در آشپزی

در اینجا چند پیشنهاد برای شروع مصرف زعفران اصل و با کیفیت وجود دارد:

 • در پخت انواع ماهی، از زعفران استفاده کنید. تا طعم و رنگ فوق العاده ای به ماهی بدهد.
 • با پودر زعفران، بستنی زعفرانی درست کنید.
 • در سوپ هایتان زعفران بریزید تا رنگ آن ها روشن شود.

زعفران خالص ایرانی را از هفت و هشت، بخرید...

همانطور که می بینید کاربردهای زعفران در آشپزی بسیار متنوع و مفید خواهد بود. پس هم اکنون با بهترین نوع زعفران که زعفران ایرانی است، غذاهای خود را بپزید.

ما در هفت و هشت به فکر سلامتی شما هستیم. و زعفران اصیل ایرانی را مستقیماً از مزارع زعفران ایران برای شما می آوریم. زعفران ایرانی بهترین نوع زعفران شناخته شده در سراسر جهان است. و ارزش بسیار بالایی دارد.

زعفران هفت و هشت (طلای سرخ) ، زعفران خالص ایرانی را به مشتریان خود در سراسر دنیا، عرضه می کند. از آنجایی که زعفران هفت و هشت دارای کیفیت بالای بسته بندی است .  قیمت آن، بسیار کمتر از رقبا بوده و کیفیت زعفران فوق العاده بالاست.

فروش عمده زعفران

همچنین اگر فروشگاه، رستوران، نانوایی یا قنادی دارید. و می‌خواهید زعفران ناب ایرانی را با حجم بالا و با قیمت کمتر تهیه کنید، به وب‌سایت ما سر بزنید، ما انتخاب‌های باورنکردنی برای شما داریم. برای تخفیف عمده با ما تماس بگیرید؛ هرچه بیشتر بخرید، پول کمتری میپردازید!

نظرات کاربر
5 (2 رای)

عضو خبر نامه شوید.

اطلاع از قیمت ها ، تخفیفات و مقالات

مطالب مرتبط

زرشک اعلا پفکی درجه یک
بلاگ

زرشک اعلا پفکی درجه یک

زرشک اعلا یکی از محصولات صادراتی مهم ایران است که به دلیل کیفیت بالای خود در جهان شناخته شده است و از درختچه زرشک برداشت می‌شود.

آلوخشک سوغات محبوب ایران
بلاگ

آلوخشک سوغات محبوب ایران

آلوخشک، یکی از خوشمزه ترین میوه های خشک شده می باشد که سرشار از املاح معدنی بوده و در تهیه انواع خوراکی ها، دسرها استفاده زیادی می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محصولات هفت و هشت

درخواست بازپرداخت

بازگشت
واتس اپ
اینستاگرام
0
افکار شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهید.x